Beurzen zijn indrukwekkend hersteld van de sell-off in april. Of het recente beursherstel doorzet, hangt volgens Renco van Schie van Valuedge met name af van het momentum in het sluiten van handelsakkoorden. Slechte harde macrodata kunnen beleggers ook weer naar de uitgang jagen.
De de-escalatie in de handelsoorlog en veerkrachtige economische data hebben ervoor gezorgd dat beleggers weer risico durven nemen. Negatieve softe data in survey’s wordt vooralsnog niet gevolgd door slechte harde data op gebied van werkgelegenheid en consumentenuitgaven.
De eerste handelsdeals en de gesprekken tussen China en de VS voeden het optimisme dat een recessie voorkomen kan worden. Door het sterke V-vormige herstel in aandelenkoersen staan indices nu hoger (in lokale valuta) dan op ‘Liberation day’.
Particulieren en insiders risk-on
De funds-flow data over april laten zien wie risico van tafel hebben gehaald en wie de dip hebben gekocht. Net als bij vorige dalingen hebben (Amerikaanse) particuliere beleggers weer volop ingeslagen. Ook ‘insiders’, zoals bedrijven en bestuurders, hebben weer grootschalig eigen aandelen ingekocht.
We zagen deze bewegingen ook tijdens de correcties in de eerste helft van 2022 en in het eerste kwartaal van 2023. Zo hebben deze beleggers ook nu weer steun geboden aan de markt.
Professionals zitten op hun handen
Meer traditionele vermogensbeheerders en hedgefunds hebben nauwelijks gebruik gemaakt van de lagere koersen. Vanuit risicomanagement werden de overwogen posities in maart en de eerste week van april afgebouwd richting neutraal. Niet lang daarna handelde de in veel modellen gebruikte VIX-index boven de 60.
Dit bevestigde de professionele juistheid van genomen acties. Daarna hebben de professionele beleggers, door de blijvend grote fundamentele onzekerheid, voornamelijk op hun handen gezeten.
Perfecte timing
Het beleggingsproces bij Valuedge kent een zwaar gewicht toe aan sentiment, waarbij een hoge VIX juist onze kopersogen opent. Ons proces zorgt daardoor voor een soort “dynamische herbalancering” van portefeuilles en leidde ertoe dat wij op 9 april aandelen hebben bijgekocht. Op dat moment was de onderweging in aandelen groter dan het proces toestond. Terugkijkend blijkt dat een zeer gelukkig moment te zijn geweest.
Voor een verdere stijging van aandelen is de participatie van traditionele vermogensbeheerders en hedgefunds noodzakelijk. Wat zij nodig hebben om positiever te worden, zijn een afnemende onzekerheid en een lager recessierisico.
“Voor een verdere stijging van aandelen is de participatie van traditionele vermogensbeheerders en hedgefunds noodzakelijk”
Ondanks het herstel, blijft de kans op recessie hoog. Zo is volgens het voorspellingsplatform Polymarket de kans op een Amerikaanse recessie in 2025 nog steeds meer dan 50%. Na het sterke herstel van de laatste weken verdisconteert de markt een lagere (30-35%) kans op recessie. Alle seinen staan dus zeker niet op groen.
Wel of geen handelsakkoorden
De ontwikkeling in de handelsoorlog is op korte termijn allesbepalend. Het is positief dat de VS en het Verenigd Koninkrijk een handelsakkoord hebben gesloten, maar de details geven minder reden om optimistisch te zijn. Het VK is een kleine handelspartner van de VS met een relatief klein handelstekort. Het is dus logisch dat ze vooraan in de rij stonden voor een akkoord. De hoeveelheid concessies is echter beperkt en het basistarief van 10% betekent dat het VK veel slechter af is dan voor 2 april.
Akkoorden met landen die vanuit handelsperspectief veel belangrijker zijn, zullen meer tijd in beslag nemen. De eerste deals laten zien dat een baseline van 10% een vloer zal zijn en dat zal zeker economische impact gaan hebben. De belangrijkste en moeilijkste gesprekken, tussen de VS en China, zijn pas dit afgelopen weekend begonnen.
Momentum in handelsakkoorden is dus van het grootste belang om het herstel op de aandelenmarkten te continueren. Mochten akkoorden uitblijven of tegenvallen, of de harde economische data een verslechtering laten zien, dan ligt een deuk in het herstel voor de hand. Het goede nieuws is dat er dan een grote groep beleggers (waaronder wij) voldoende ruimte hebben om de dip te kopen.
Renco van Schie is mede-oprichter en hoofd beleggingen van vermogensbeheerder Valuedge. De informatie in zijn artikelen is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.
Bron: IEXProfs.nl